Zakres cenowy
Sortowanie
Producent



    O co w tym chodzi?

 

   Analogowe i elektroniczne.

 

     Od 2013 roku mamy do czynienia z rewolucją w przypadku pomp obiegowych do instalacji grzewczych, chłodniczych i klimatyzacyjnych. Wprowadzona dyrektywa UE zakazała wprowadzania na rynek urządzeń bez płynnej regulacji prędkości obrotowej. Dozwolona jest sprzedaż wyłącznie pomp sterowanych elektronicznie. To nie jest złośliwość, utrudnianie życia ani próba wyciągnięcia pieniędzy. Pompa, której parametry są płynnie dopasowywane do bieżących wymagań instalacji, zużywa mniej prądu. Korzyści ekonomiczne (i ekologiczne) takiego rozwiązania, mimo wyższego kosztu zakupu urządzenia, zostały wielokrotnie udowodnione - przykłady obliczeń znajdziecie w sieci.

 

Obejście?

 

     Niektórzy producenci i importerzy w dalszym ciągu sprzedają tradycyjne, "prądożerne" pompy obiegowe. Jak to robią? Nie zmieniły się konstrukcje, wykonania materiałowe i temperatury pracy, a jedynie przeznaczenie. W tej chwili są to pompy do... wody pitnej, których UE nie zabrania! Macie w domu instalację gorącej wodę pitnej? Wymuszacie w niej obieg? 

 

Szyfr.

 

     Niemal wszystkie pompy obiegowe posiadają oznaczenia, umożliwiające łatwą identyfikację parametrów i dobór zamienników. Najpopularniejsze 25/40-180: 25 to średnica (1") wlotu pompy/gwintu wewnętrznego półśrubunku, 40 to maksymalna wysokość podnoszenia 4m, a 180 to długość montażowa korpusu pompy w milimetrach. 32/100-180: 1.1/4", do 10m, 180mm. W oznaczeniu nie jest zakodowana wydajność pompy - jest ona bardzo podobna dla pomp o tej samej średnicy i maksymalnej wysokości podnoszenia. W przypadku wątpliwości warto porównać wykresy pracy.

Programy.

 

     Elektronicznie sterowane pompy posiadają kilka programów. AUTO to automatyczne dostosowanie wydajności i ciśnienia do zapotrzebowania instalacji. HPP/LPP oznacza wysoką/niską charakterystykę proporcjonalną wydaności i ciśnienia. HCP/LCP to wysoka/niska charakterystyka stałociśnieniowa, niezależna od wydajności. I, II i III to tryby "ręczne", identyczne jak w pompach analogowych. NOC działa w połączeniu z programami automatycznymi, obniżając parametry i moc do 5-10W nocą, kiedy zapotrzebowanie na ciepło jest niewielkie lub występuje sporadycznie.

 



12
Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.