Często zadawane pytania

 

  • Jak określić parametry sieci wodociągowej do projektu nawadniania?

       W miejscu przyłączenia przyszłego układu proszę zamontować manometr, a za nim zawór. Zawór należy otworzyć częściowo tak, aby manometr cały czas wskazywał 3,5bar, a wypływającą wodę zbierać do naczynia o określonej pojemności i zmierzyć czas jego napełniania. 

     

  • Nie mogę połączyć sterownika Rain Bird z aplikacją.

       Niektóre modele smartfonów uparcie uniemożliwiają połączenie aplikacji Rain Bird i sterownika, wyposażonego w moduł WiFi LNK. W trakcie dodawania sterownika użytkownicy obserwują komunikat "połącz z siecią WiFi Rain Bird", mimo że ich telefon wydaje się być już połączony. Nie jest to wina sterownika ani modułu WiFi. Rozwiązanie problemu:

    - wyłącz transfer danych, bluetooth oraz WiFi

    - w ustawieniach WiFi znajdź listę zapisanych sieci, usuń z niej sieć Rain Bird oraz sieć domową (zapamiętaj hasło!), w zasięgu której znajduje się sterownik nawadniania

    - w ustawieniach smartfona wyłącz opcję automatycznego uruchamiania transferu danych w przypadku problemów z WiFi

    - w ustawieniach aplikacji zezwól Rain Bird-owi na dostęp do lokalizacji oraz pamięci telefonu

    - w aplikacji Rain Bird usuń nieskutecznie dodany sterownik

    - zresetuj moduł LNK, przytrzymując przycisk przez 10 sekund

    - uruchom aplikację Rain Bird i postępuj zgodnie z instrukcją

       Pamiętaj, że moduł działa tylko w sieci 2,4GHz!

  • Jak podłączyć falownik IVR-11 230V 10,0A?

    S: N z sieci

    T: L z sieci

    U: N do pompy

    V: L do pompy

    24V: czerwony przewód czujnika ciśnienia

    C: czarny przewód czujnika ciśnienia

     

  • Jak podłączyć falownik IVR-11 230V 16,4A?

    R: N z sieci

    S: L z sieci

    U: N do pompy

    V: L do pompy

    24V: czerwony przewód czujnika ciśnienia

    C: czarny przewód czujnika ciśnienia

     

  • Pompa bez zbiornika do domu?

       Oczywiście, ale pod warunkiem, że jest to urządzenie wyposażone w elektronikę sterującą obrotami silnika w zależności od zadanego ciśnienia, np. Grundfos Scala 2. Dużo zalet, niewiele wad:

    + niewielkie gabaryty

    + łatwność i niskie koszty montażu

    + cicha praca

    + stałe ciśnienie w instalacji

    + łagodny start

    + zużycie energii dostosowane do chwilowych potrzeb

    + cena zakupu porównywalna do tradycyjnego zestawu hydroforowego

    - urządzenie "wszystkomające"

    - praca przy każdym poborze wody

     

  • Dlaczego nie można stosować dysz statycznych i rotacyjnych w jednej sekcji?

       Dysze statyczne charakteryzują się o wiele większą wydajnością, niż dysze rotacyjne o identycznym zasięgu. Ich montaż na jednej sekcji będzie skutkować "niedolaniem" trawnika w strefie "rotacyjnej". Przykład:

    - statyk o zasięgu 4,0m i kącie 90': 3,5l/min

    - rotator o zasięgu 4,0m i kącie 90': 0,7l/min

     

  • Nie używam wody, nigdzie nie ma wycieku a pompa się włącza...

       Najbadziej prawdopodobną przyczyną jest awaria zaworu zwrotnego, którego niszczelność pozwala wodzie wrócić do studni, powodując spadek ciśnienia i pracę pompy. Jeżeli Twój zawór jest zamontowany pod ziemią, nie masz do niego dostępu i montujesz drugi przed pompą, pamiętaj, że wzrosną opory ssania...

     

  • Czy oddalenie pompy powierzchniowej o 10m od studni odpowiada spadkowi głębokości zasysania o 1m?

       Nie! To bzura, rozpowszechniana na wielu portalach i forach internetowych. Opory ssania zależą od długości i średnicy wewnętrznej rury oraz wydajności:

    - 10m PE25x2,0 przy 50l/min: strata 4,8m (!)

    - 10m PE32x2,4 przy 50l/min: strata 1,4m

    - 10m PE40x3,0 przy 50l/min: strata 0,4m

    - 10m PE25x2,0 przy 100l/min: strata 19,2m (!)

    - 10m PE32x2,4 przy 100l/min: strata 5,2m (!)

    - 10m PE40x3,0 przy 100l/min: strata 1,6m

    Dodatkowe opory stwarza poza tym każde kolano, filtr, zawór zwrotny...

     

  • Chcę kupić pompę do nawadniania, a Wy mnie wypytujecie o jakieś wydajności. Skąd mam to wiedzieć?

       Dobieramy pompy tak, żeby odpowiadały zapotrzebowaniu, bez zbędnego przewymiarowania i bez problemów z wydajnością oraz ciśnieniem w najdalszym zakątku ogrodu. Wydajność istniejącego układu da się określić na podstawie zamontowanych zraszaczy i dysz. Dla zaprojektowanych układów dane bierzemy z dokumentacji. Dla wymarzonych - zaprojektujemy i obliczymy.

       Nie dopasujemy urządzenia na podstawie powierzchni trawnika, ilości sekcji ani ilości zraszaczy...

     

  • Pompa z BRIO SK-13: błąd i brak ciśnienia po postoju, a woda w studni jest.

       Wyciek z instalacji lub nieszczelność zaworu zwrotnego. Sterowniki typu SK-13, OPC i podobne sygnalizują błąd po zerwaniu słupa wody przez pompę oraz w sytuacji, kiedy pompa "stoi", ciśnienie w instalacji spada, a przepływ jest mniejszy niż około 2l/min i nie jest w stanie poruszyć pływaka zabudowanego w sterowniku.

     

  • Kupiłam/em pompę Q=60l/min P=5,0bar. Musi być uszkodzona, ponieważ zraszacze w układzie nawadniania (50l/min) "leją pod siebie".

       Kupiłaś/eś za małą pompę! Na tabliczce znamionowej Twojej pompy znajdują się parametry maksymalne: urządzenie osiąga 60L/min lub 5,0bar. 60L/min przy ciśnieniu 0,0bar lub 5,0bar przy wydajności 0,0l/min. Twoja pompa przy wydajności 50l/min dysponuje ciśnieniem poniżej 2,0bar, a potrzebujesz urządzenia, które przy 50l/min wytworzy 3,0-3,5bar. Zależność parametrów znajduje się zawsze na wykresie pracy...

  • Kupiłam/em nową pompę 100l/min (poprzednia 50l/min). Hydraulik ją podłączył, ale po zalaniu i uruchomieniu "wypluwa" odrobinę wody i nie zasysa.

       Przed zakupem większego urządzenia należy obowiązkowo zweryfikować wydajność studni i obliczyć opory instalacji ssącej dla większego przepływu. Napływ wody w Twojej studni może być niższy od wydajności pompy lub/i średnica oraz długość rury ssącej stawiają opory, które odbierają pompie zdolność zasysania...

     

  • Mam zestaw ze zbiornikiem, ale pompa załącza się przy każdym odkręceniu kranu...

       Zbiornik przeponowy powinien "oddać" około 1/3 swojej pojemności między załączeniami pompy. Jeżeli tak nie jest, sprawdzamy ciśnienie poduszki powietrznej. W tym celu musimy zaobserwować ciśnienie załączania pompy (załóżmy, że 2,0bar) - manometr powinien być zamontowany w pobliżu zbiornika lub wyłącznika ciśnieniowego. Odłączamy pompę od zasilania. Aby pozbyć się ciśnienia wody, odkręcamy krany/zawory i pozostawiamy otwarte podczas pompowania zbiornika. Do wentyla samochodowego, znajdującego się na zbiorniku, podłączamy pompkę lub kompresor z manometrem. Prawidłowe ciśnienie powinno być o 0,2bar niższe, niż ciśnienie startu pompy (dla naszego założenia 2,0bar - 0,2bar = 1,8bar). Jeżeli powietrza jest zbyt mało, pompujemy. 

       Kontrolę powinno się przeprowadzać raz na trzy miesiące. Jeżeli tego zaniedbamy, pęknie przepona - po wciśnięciu zaworu z wentyla wyleci woda, zamiast powietrza.

     

  • Po co duży zbiornik do pompy głębinowej? Mam 24L i działa :b

       Prawda, ale kosztem żywotności pompy. Producent każdej pompy głębinowej określa maksymalną dopuszczalną ilość załączeń urządzenia w ciągu godziny. Z reguły nie więcej niż 20 (sprawdź w instrukcji swojej pompy). Do zachowania tego wskazania wymagany jest zbiornik o odpowiedniej wielkości. Uproszczony wzór dla zbiornika przeponowego: wydajność (l/min) x 6 = pojemność zbiornika (l).

     

  • Czy mogę zamontować pompę głębinową w studni kręgowej?

       Możesz, o ile jest to pompa monoblokowa (hydraulika zespolona z silnikiem, wlot wody u podstawy silnika) dedykowana do studni kręgowych lub zbiorników otwartych, np Omnitron, Omnitech, WZA. "Tradycyjne" pompy głębinowe, składające się z silnika i zamocowanej do niego hydrauliki (wlot wody między silnikiem a hydrauliką) wymagają właściwego chłodzenia i odpowiedniej prędkości (w zależności od producenta od 0,08 do 0,2m/s) opływu wody wokół silnika. Sam fakt zanurzenia takiej pompy w wodzie nie oznacza, że silnik jest chłodzony (!), dlatego wymagane jest wykonanie odpowiedniego płaszcza i zapewnienie napływu wody od dołu. Oczywiście służymy pomocą w obliczeniach...

     

  • Potrzebuję mocnej pompy powierzchniowej. Lustro wody jest na 9m...

       Niestety fizyki nie oszukamy. Zassanie wody z tej głębokości nie jest możliwe, ponieważ wymagałoby wytworzenia podciśnienia, w którym woda (zimna!) wrze. Granicą zdolności ssania jest 8m, aczkolwiek powyżej tej głębokości występują zjawiska, wpływające niekorzystnie na działanie, parametry i żywotność pompy.

     

  • Naciągacze! Po co mi aż tyle zraszaczy?

       Jeżeli tylko się da, należy przewidzieć w projekcie 100% "zakładki" promieni pracujących obok siebie zraszaczy, czyli każdy skrawek trawnika ma być podlewany z dwóch punktów. Dlaczego? Po pierwsze, w projekcie "na styk" mamy do czynienia z powstawaniam suchych stref na skutek wiatru. Po drugie, "na styk" ma jednak jakieś "zakładki", ponieważ pola pracy zraszaczy (zazwyczaj) są okrągłe, co daje obszary podlane x1 lub x2...

     

  • Ze zbiornika 50L wylatuje tylko 15L wody i pompa się załącza...

       Prawidłowo! Pojemność, określona na tabliczce znamionowej i w dokumentacji zbiornika jest wartością nominalną, całkowitą. Nie jest możliwe, aby ze zbiornika po "nabiciu" wypłynęła cała objętość, ponieważ ciśnienie załączenia pompy zawsze jest wyższe od 0,0bar, a wewnątrz zbiornika znajduje się przepona i poduszka powietrzna. Dla prawidłowo napompowanego zbiornika przeponowego i różnicy ciśnień 1,5-2,0bar między wyłączeniem a załączeniem pompy przyjmuje się cykl pracy zbiornika na poziomie 1/3 jego pojemności nominalnej. Objętość robocza zbiornika ocynkowanego bez przepony to około 1/4 pojemności całkowitej.

     

  • Dlaczego pompy Hydro-Vacuum są głośniejsze od innych?

       Po pierwsze, ponieważ są żywotniejsze: prędkość obrotowa silników to 1400rpm, a więc poziom wibracji i hałasu jest wyższy niż w konstrukcjach 2800rpm.

    Po drugie, ponieważ są żywotniejsze: korpusy i człony są odlane z żeliwa, a wirniki z brązu, dlatego nie pochłaniają wibracji i hałasu tak jak tworzywa.

     

  • Mam 50m węża 3/4" do podlewania i słabe ciśnienie. Czy w 1/2" ciśnienie wzrośnie?

       Spróbuj oddychać przez słomkę...

     

  • Czym się różnią pompy MHI oraz MH?

       MHI to wykonanie "ekonomiczne". MH, a w zasadzie MH Premium, to urządzenia o identycznych parametrach hydraulicznych i gabarytach, ale przewyższają MHI pod względem wykonania materiałowego korpusu ssącego i tłocznego, jakości łożysk silnika, konstrukcji i materiałów użytych do uszczelnienia mechanicznego wału oraz jakości drutu użytego do budowy uzwojenia. Upraszczając, MHI jest tania, a MH Premium jest dobra...

     

 

 

Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.