Niby wszystkie identyczne...

 

   Zraszacz a korpus zraszacza i dysze. 

 

     O co chodzi ze zraszaczem turbinowym, rotacyjnym i statycznym? Zasadnicza różnica polega na sposobie rozprowadzania wody, konstrukcji wewnętrznej i możliwości współpracy z różnymi dodatkami.

 

Zraszacz turbinowy. 

 

     Spryskiwacze turbinowe, na przykład Rain Bird serii 3500, podlewają za pomocą jednej "wiązki", która porusza się od ustalonego punktu początkowego do krańcowego, po czym wraca i rozpoczyna podróż od nowa. Przepływająca przez korpus woda napędza mechanizm odpowiedzialny za ruch obrotowy głowicy deszczującej. Regulacji zasięgu i przepustowości dokonuje się przez zmianę dedykowanych dysz, dostarczanych przez producenta. Najpopularniejszymi modelami są zraszacze Rain Bird 5000 oraz Hunter PGJ. Ich zasięg wynosi wynosi od 7 do 15 metrów, kąt pracy od 40 do 360 stopni, a wynurzenie 10, 15 lub 30cm. 

 

Korpus i dodatki.

 

     Zraszacze statyczne i rotacyjne, to tak naprawdę korpusy zraszaczy i dodatkowe elementy, o których opowiemy w kolejnym akapicie. Najpopularniejszy zraszacz Rain Bird 1800 nie zawiera wewnętrznych mechanizmów. Po podaniu wody, w zależności od modelu, wynurza się na 10, 15 (1806) lub 30cm (1812), ale podlewa dopiero po zamontowaniu na nim dyszy statycznej lub rotacyjnej. Spryskiwacze Hunter oraz Rain Bird występują w kilku wersjach. Mogą być wyposażone w zawór stopowy (K-Rain 78004 CV), który zapobiegnie samoczynnym, grawitacyjnym wyciekom wody z poszczególnych punktów podlewających na terenie o zróżnicowanym poziomie lub system regulacji ciśnienia pracy (1804 SAM PRS). 

Dysze statyczne i rotacyjne.

 

     Dysze statyczne, jak sama nazwa wskazuje nie poruszają się. Struga wody, patrząc od strony korpusu zraszacza, zazwyczaj ma kształt wachlarza. Jej kąt jest regulowany w zakresie 0-360 stopni. Wyjątkiem są dysze o prostokątnym polu nawadniania, jak na przykład Rain Bird MPR. Wielostrumieniowe dysze rotacyjne Hunter wyposażone są w mechanizmy, pozwalające poszczególnym wiązkom wody obracać się. W zależności od modelu kąt pracy wynosi 45-105 (MP Corner), 90-210 (MP1000 90-210), 210-270 (MP2000 210-270) lub 360 stopni (MP 3000 360). Oczywiście są "cuda" - dysze prostokątne. Regulacja zraszaczy z dyszami Hunter jest łatwa i można jej dokonać za pomocą prostego narzędzia.

 

Co jest modne?

 

     Zraszacze Rain Bird 1804 i dysze MP Rotator to zdecydowanie najpopularniejsze połączenie, jakie pojawia się z opracowywanych przez nas projektach i realizowanych inwestycjach. Są niezawodne i gwarantują równomierną dawkę opadową w całym zakresie promienia pracy. Co najważniejsze charakteryzują się niewielką wydajnością w porównaniu do zraszaczy turbinowych Rain Bird i Hunter, więc pozwalają na zmniejszenie średnic rur do nawadniania, zwiększenie ilości punktów podlewających w jednej sekcji i efektywniejsze zaopatrzenie trawy i innych roślin w wodę. Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.