Pozornie proste!

 

Dla kogo pompa głębinowa?

        Pompy głębinowe to dosłownie urządzenia przeznaczone do pracy w głębinach, pod powierzchnią. Z reguły znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie poziom lustra wody wyklucza montaż agregatu powierzchniowego. Teoretyczną granicą zdolności ssania, z pominięciem oporów hydraulicznych rury ssącej, kształtek i złączek, zworu zwrotnego, filtra i innej armatury, jest maksymalnie 8-metrowa różnica poziomów między pompą a wodą. Aby nie zbaczać zanadto z tematu tego działu, więcej szczegółów na temat pomp zasysających znajdziesz tutaj

 

Różne koncepcje.

       Pompa pompie nierówna. Głębinówki dzielimy na monoblokowe i odseparowane. Te piersze charakteryzują się kompakową budową, w której elementy tłoczące wodę zostały zamontowane bezpośrednio na wale silnika, a czasem mają z nim wspólny korpus. Przeznaczone są z reguły do "lekkich zadań", jak podlewanie niewielkiej działki, zasilanie altany, domku letniskowego lub budowy i z racji ich konstrukcji nie ma możliwości szybkiej wymiany samego silnika lub bloku hydraulicznego. Pompy o tradycyjnej konstrukcji składają się z silnika i możliwej do odłączenia od niego części hydraulicznej. Występują w wielu średnicach (2,5", 3", 3,5", 4", 6", 8", 10" i 12"), niemal nieskończonej ilości kombinacji parametrów. Największe egzemplarze mają wydajność 7.000l/min, wysokość podnoszenia 480m, ponad 4m długości, silnik o mocy 300,0kW (trzysta kilowatów!) i ważą 1300kg!

 

Dobór pompy głębinowej.

 

     Aby prawidłowo wybrać pompę do studni głębinowej, niezbędne są następujące informacje: średnica płaszcza studni, głębokość całkowita, długość filtra (ostatni, dolny segment płaszcza), głębokość statyczna lustra wody oraz wydajność studni przy dynamicznej głębokości lustra. Wszystkie te informacje uzyskasz od wykonawcy odwiertu. Od Ciebie bezpośrednio oczekujemy wymaganej wydajności i ciśnienia na powierzchni. Możesz tego nie wiedzieć, dlatego dokładnie określ, jakie ma być przeznaczenie pompy (dom, podlewanie ogrodu, nawadnianie upraw, osiedle domów, budynek wielorodzinny), a my dopytamy o szczegóły.

 

Średnica studni vs średnica pompy.

          Teoria głosi, iż średnica pompy powinna być mniejsza od wymiaru studni na tyle, aby swobodnie się w niej zmieściła. To prawda, ale nie można przesadzić. Przykład: studnia o średnicy zewnętrznej płaszcza 160mm + pompa głębinowa 75mm o wydajności 30 litrów na minutę = błąd!!! Prędkość opływu wody wokół silnika to w tym przypadku tylko 0,034m/s wobec wymaganego 0,08m/s. Oznacza to niedostateczne chłodzenie silnika, chociaż jest on zanurzony w wodzie! Potrzebujesz obliczeń? Dzwoń do specjalistów!

 

Montaż pompy głębinowej.

         Jeżeli zgromadziłeś wszystkie elementy instalacyjne, takie jak złączki, zawór zwrotny, rura, lina i głowica studzienna, możesz przystąpić do montażu. Skręć wszystko szczelnie, wsuń do studni i gotowe! Pamiętaj tylko o właściwej głębokości montażu. Silnik pompy musi wisieć powyżej filtra, wtedy opływająca go woda zapewni mu właściwe chłodzenie.Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.