Równy podział...

 

Kolektor.

 

     Kolektor do nawadniania to ważny element instalacji. Za jego pomocą woda, przez elektrozawory zarządzane sterownikiem, zasila poszczególne sekcje, a otwieranie i zamykanie dopływu jest jego podstawową funkcją. Ujmując temat minimalistycznie, kupujemy elektrozawory, kilka trójników i już...

 

Prawidłowe złączki.

 

     Poszczególne elementy kolektora mogą wymagać kiedyś wymiany lub czyszczenia, więc należy zadbać o łatwość ich demontażu, bez konieczności robienia "demolki", a nawet wykopywania studzienki zaworowej! Dlatego nie skręcamy zaworów za pomocą złączek ze stałymi gwintami! W naszej ofercie znajdziecie szeroką gamę śrubunków, kolan, trójników, czwórników i "belek", wyposażonych w obrotowe nakrętki i uszczelnienia oringowe. Ich montaż jest łatwy i szybki, podobnie jak ewentualny demontaż. Z doświadczenia lepiej wykonać kolektor z kilku pojedynczych trójników niż jednej "wielokrotnej" belki.

 

Nie tylko zawory.

 

     Rozdzielacz to nie tylko elektrozawory, trójniki, kolana i złączki do rur PE. Każdy z kolektorów, montowanych przez naszych instalatorów posiada na wlocie kulowy zawór odcinający oraz filtr dyskowy o średnicy i przepustowości dostosowanej do wymagań instalacji. Każdy z układów wyposażamy obowiązkowo w dodatkowy zawór kulowy zakończony wtykiem pneumatycznym, dzięki któremu możliwe jest opróżnienie nawadniania z wody przed sezonem zimowym. Przyłącze kompresora, zaplanowane podczas budowy instalacji, eliminuje konieczność szukania miejsca do wpięcia powietrza i rozbierania złączek.

 

Delikatnie...

 

     Proszę pamiętać, że elektrozawory, złączki i kształtki wykonane są z tworzywa. Do połączeń stałych gwintów rurowych należy używać miękkich materiałów, na przykład taśmy teflonowej lub nici teflonowej. Odradzamy tradycyjne pakuły i pastę. Gwintów pod szarymi nakrętkami (złączki swivel) nie nawijamy szczeliwem, ponieważ posiadają oringi uszczelniające złączki doczołowo. Podobnie niebieskie nakrętki złączek PE - szczelność między złączką a rurą gwarantuje oring, obejmujący rurę i obciskający ją podczas skręcania złączki. Do dokręcania szarych nakrętek nie używamy narzędzi - wystarczy ręczne dokręcenie z niewielką siłą.

 

Bez naprężeń.

 

     Zawsze zalecamy wstępnie zmontować kolektor, dokonać jego przymiarki w skrzynce zaworowej i dopasować długość oraz rozstaw rur zasilających poszczególne sekcje instalacji nawadniającej. Dzięki temu unikniemy "cofania" gwintów, które po wcześniejszym użyciu taśmy teflonowej mogą wymagać całkowitego rozkręcenia i ponownego uszczelnienia, a przede wszystkim zapobiegniemy naprężeniom, które po podaniu wody pod ciśnieniem mogą doprowadzić do pęknięć. Proszę oczywiście pamiętać o zapewnieniu kolektorowi stabilnego podparcia.



Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.